Halloweenské dekorace

halloweenská dekoraceEuroPalms je výrobcem originálních dekorací na halloween. Představují je doplňky pro výzdoby, dekorace a figuríny. V nabídce najdete mnoho doplňků pro halloweenskou výzdobu. Velmi oblíbené jsou především figurýni v podobě čarodějnic, kostlivců, smrťáků a jiných strašidel. Mezi další dekorace na halloween patří umělé pavučiny, lebky, rakve, světelné efekty, nebo umělá mlha.

Svátek nazývaný jako Halloween si naprostá většina z nás spojuje především se Spojenými státy americkými. Ve skutečnosti však tato tradice vychází z pohanských tradic. Jedná se o oslavu posledního dne keltského roku, který připadá na 31. října. Halloweenské oslavy by tak měly počínat západem slunce v noci z 31. 10. a končit naopak východem slunce 1. 11.

Právě této noci se dle pověry z celého roku nejvýrazněji ztenčuje hranice mezi světem živých a říší zemřelých. Z tohoto důvodu je noc mezi říjnem a listopadem tou nejmagičtější.

Před západem slunce 31. října musely být zhasnuty všechny ohně včetně krbů nebo svícnů. Večer pak byly naopak zapáleny velké ohně, aby přivítaly duše zemřelých navracející se domů.

Ke krytému vchodu, případně pak do oken se umisťovaly rozzářené svítilny zhotovené z vydlabané dýně, tykve či tuřínu. Smyslem bylo opět jednak přivítání duší drahých zemřelých a jednak odpuzování zlých duchů.

Právě tato tradice dekorací v podobě rozsvícených vydlabaných dýní se nám zachovala až do dnešních dnů.

Populárními se staly zejména vnější ozdoby vyřezávané do povrchu dýně, často symbolizující obličej strašidla. Tímto způsobem upravená dýně se především v posledních letech stala symbolem celého svátku.

Vyřezávání dýní

Pro delší výdrž ozdobené dýňové svítilny se doporučuje důkladně vydlabat dužinu dýně či tykve a vnější stěnu ponechat zhruba 2-3 centimetry silnou. Pokud nemáte zájem vytvářet z dýně svítilnu, dekorace má podstatně delší výdrž bez vydlabání dužiny, tedy po pouhém vyrytí ozdobných vzorů do slupky.

Výdrž halloweenské dýňové svítilny se pak v závislosti na počasí odhaduje zhruba na jeden týden.

Rozhodně není nutné omezovat se při zdobení pouze na ztvárňování obličejů. Skvěle se budou vyjímat i další fantastické tvary.

Osvětlení můžete zajistit buďto tradičními svíčkami, přičemž kouř bude bezpečně odcházet vrškem vydlabané dýně nebo se můžete uchýlit k použití žárovky. Druhý způsob je vhodné zvolit, pokud hodláte halloweenskou dýní zvelebit nekuřácký interiér a rádi dbáte na bezpečnost. Potrpíte-li si na správnou atmosféru svátku včetně vůní a strašidelného plápolání plamene viditelného vyřezanými otvory, neváhejte použít svíčku. Jako při každé manipulaci s otevřeným ohněm je samozřejmě namístě počínat si maximálně obezřetně.

Další tradice

Další halloweenskou tradici, která se v našich zeměpisných sférách sice příliš neujala, zato ve Spojených státech patří k neodmyslitelnému zpestření podzimu zejména pro děti, jsou halloweenské převleky.

Nejrůznější masky a kostými mají symbolizovat přízraky hledající světlo a prosící o almužnu. Tak vznikla jakási podzimní americká alternativa našeho velikonočního koledování.

K vytvoření originální halloweenské atmosféry jsou již i na našem trhu k dostání rovněž další dekorace v podobě rýn strašidel, čarodějnic, smrtky, kostlivce, apod.